orque

Kullanım örnekleri

orque
killer
icon arrow

killer

Phonetic: "/ˈkɪlə(ɹ)/"

Part Of Speech: noun


Definition: One who or that which kills.

Example: Carbon monoxide is a silent killer.


Definition: That which causes stress or is extremely difficult, especially that which may cause failure at a task.

Example: That test was a killer.


Definition: Something that is so far ahead of its competition that it effectively kills off that competition.

Example: Digital streaming platforms are CD killers.


Definition: A knockout form of darts or pool involving several players.


Definition: A club used for killing fish.


Definition: A particularly heavy type of handstamp, or portion of one, often obscuring a large part of the postage stamp.


Definition: A diacritical mark used in Indic scripts to suppress an inherent vowel (e.g., the Hindi viram, the Bengali or Oriya hasanta) or render the entire syllable silent (e.g., the Burmese virama, the Khmer toandakhiat).

icon arrow

killer

Phonetic: "/ˈkɪlə(ɹ)/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Excellent, very good, cool.

Example: killer feature


Definition: Causing death, destruction, or obliteration.

Example: killer bee


Definition: Distressing, uncomfortable.

Example: I had a killer headache this morning.

icon arrow

killer

Phonetic: "/ˈkɪlə(ɹ)/"

Part Of Speech: noun


Definition: A sea mammal related to dolphins and porpoises (Orcinus orca).

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.

Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!