mandamás

Kullanım örnekleri

mandamás
bully
icon arrow

bully

Phonetic: "/ˈbʊli/"

Part Of Speech: noun


Definition: A person who is intentionally, physically, or emotionally cruel to others; especially to those who are weaker or have less power or privilege.

Example: A playground bully pushed a girl off the swing.


Definition: A noisy, blustering fellow, more insolent than courageous; one who is threatening and quarrelsome; an insolent, tyrannical fellow.


Definition: A hired thug.


Definition: A sex worker’s minder.


Definition: Bully beef.


Definition: A brisk, dashing fellow.


Definition: The small scrum in the Eton College field game.


Definition: Various small freshwater or brackishwater fish of the family Eleotridae; sleeper goby.


Definition: An (eldest) brother; a fellow workman; comrade


Definition: A companion; mate (male or female).


Definition: A darling, sweetheart (male or female).


Definition: A standoff between two players from the opposing teams, who repeatedly hit each other's hockey sticks and then attempt to acquire the ball, as a method of resuming the game in certain circumstances.


Definition: A miner's hammer.

icon arrow

bully

Phonetic: "/ˈbʊli/"

Part Of Speech: verb


Definition: To intimidate (someone) as a bully.

Example: You shouldn't bully people for being gay.


Definition: To act aggressively towards.

icon arrow

bully

Phonetic: "/ˈbʊli/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Very good.

Example: a bully horse


Definition: Jovial and blustering.

icon arrow

bully

Phonetic: "/ˈbʊli/"

Part Of Speech: interjection


Definition: (often followed by for) Well done!

Example: Bully, she's finally asked for that promotion!

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.