röle modülü

Kullanım örnekleri

röle modülü
relay module
icon arrow

relay

Part Of Speech: noun


Definition: A new set of hounds.


Definition: A new set of horses kept along a specific route so that they can replace animals that are tired.


Definition: (by extension) A new set of anything.


Definition: A series of vehicles travelling in sequence.


Definition: A track and field discipline where runners take turns in carrying a baton from start to finish. Most common events are 4x100 meter and 4x400 meter competitions.


Definition: An electrical actuator that allows a relatively small electrical voltage or current to control a larger voltage or current.

icon arrow

relay

Part Of Speech: verb


Definition: To release a new set of hounds.


Definition: To place (people or horses) in relays, such that one can take over from another.


Definition: To take on a new relay of horses; to change horses.


Definition: To pass on or transfer (information).

Example: Can you relay this message to John?

icon arrow

module

Phonetic: "/ˈmɒdjuːl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A self-contained component of a system, often interchangeable, which has a well-defined interface to the other components.


Definition: A standard unit of measure used for determining the proportions of a building.


Definition: A section of a program; a subroutine or group of subroutines.


Definition: A unit of education covering a single topic.

Example: Which modules are you studying next year?


Definition: A pre-prepared adventure scenario with related materials for a role-playing game.


Definition: An abelian group equipped with the operation of multiplication by an element of a ring (or another of certain algebraic objects), representing a generalisation of the concept of vector space with scalar multiplication.


Definition: (fractal geometry) A fractal element.


Definition: A file containing a music sequence that can be played in a tracker (called also mod or music module).


Definition: (hydraulics) A contrivance for regulating the supply of water from an irrigation channel.


Definition: An independent self-contained unit of a spacecraft.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!