burun spreyi

Kullanım örnekleri

burun spreyi
nasal spray
icon arrow

nasal

Phonetic: "/ˈneɪzəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A medicine that operates through the nose; an errhine.


Definition: A vowel or consonant (such as [m] or [n]) articulated with air flowing through the nose.


Definition: Part of a helmet projecting to protect the nose; a nose guard.


Definition: One of the nasal bones.


Definition: A plate, or scale, on the nose of a fish, etc.

icon arrow

nasal

Phonetic: "/ˈneɪzəl/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Of or pertaining to the nose or to the nasion


Definition: Having a sound imparted by means of the nose; and specifically, made by lowering the soft palate, in some cases with closure of the oral passage, the voice thus issuing (wholly or partially) through the nose, as in the consonants m, n, ng; characterized by resonance in the nasal passage

Example: a nasal utterance.

icon arrow

spray

Phonetic: "/spɹeɪ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A fine, gentle, dispersed mist of liquid.

Example: The sailor could feel the spray from the waves.


Definition: A pressurized container; an atomizer.


Definition: Any of numerous commercial products, including paints, cosmetics, and insecticides, that are dispensed from containers in this manner.


Definition: A jet of fine medicated vapour, used either as an application to a diseased part or to charge the air of a room with a disinfectant or a deodorizer.


Definition: A side channel or branch of the runner of a flask, made to distribute the metal to all parts of the mold.


Definition: A group of castings made in the same mold and connected by sprues formed in the runner and its branches.


Definition: The allocation and filling of blocks of memory with the same byte sequence, hoping to establish that sequence in a certain predetermined location as part of an exploit.

icon arrow

spray

Phonetic: "/spɹeɪ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To project a liquid in a dispersive manner toward something.

Example: The firemen sprayed the house.


Definition: To project in a dispersive manner.

Example: Spray some ointment on that scratch.


Definition: To project many small items dispersively.


Definition: To urinate in order to mark territory.


Definition: To allocate blocks of memory from (a heap, etc.), and fill them with the same byte sequence, hoping to establish that sequence in a certain predetermined location as part of an exploit.

Example: to spray the heap of a target process

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.